شنبه 9 دی 1396 @ 16:42

دیروز توی خانه برادرشوهرم اینها از روی ماهیهای آکواریومشان طرح کشیدم و با مداد رنگی بچه شان رنگ کردم؛ برای یک آماتور کارم بد نبود.

کاش عکس گرفته بودم، حالا برایتان عکسش را میگذاشتم.

کشیدن ماهی بخاطر تکان خوردن زیادش کار آسانی نیست.

من فقط ماهی را از نیم رخ و به شکل صافش کشیدم، کشیدن ماهی از زاویه های دیگر میتواند کار سختی باشد. وقتی دمش را خم کرده، یا باله ها  راتکان داده.. 

خواستم میز گوشه اتاقم را با گلدانهای رویش بکشم، اما خسته تر از آن بودم که بتوانم تمرکز کنم و چندتا چیز در کنار هم را بکشم.

کلاس طراحی که میرفتم هیچ آموزشی درباره تکنیکها در کار نبود. به تو طرح را میداد، تو میکشیدی. بعد با حالتی از تو انتقاد میکرد انگار گناه کرده ای که بلد نیستی. انگار یک سال است به تو همه چیز را یاد داده اند و تو بازیگوشی کردی و یاد نگرفتی. به هنرآموزهایی که ضعیف بودند میگفت: نهههه چرا اینجور کشیدی؟ این کجاش شبیه طرحه؟ الان این چه شباهتی به اون داره؟ به من میگفت آفرین استعداد داری! 

استعداد داشتن که آفرین ندارد. استعداد را که من کسب نکرده ام، چیزی است که خواسته یا ناخواسته دارم. تو باید کمکم کنی پرورشش بدهم و اگر زمانی با سعی خودم در بسط دادنش موفق بودم آن وقت است که جا دارد بگویی آفرین. 

در اصل تبریک یا آفرین گفتن به یک آدم بخاطر استعدادش کار مسخره ای است. چون اگر آن آدم با زحمت و تلاش به جایی رسیده، داری همه ی تلاشش را نادیده میگیری و آن را به استعدادش ربط میدهی، که او هیچ نقشی در به دست آوردن آن استعداد نداشته. توی کتاب آناکارنینا یکجا آنا و ورونسکی با هم میروند ایتالیا و از کارگاه یک نقاش دیدن میکنند. در آنجا از استعدادش تعریف میکنند و نقاش بهش برمیخورد.

آموزشگاهی که میرفتم، در طول یک ترم فقط یک چیز یاد گرفتم، اینکه تمرین کنم شکلها را در کنار هم بکشم و فقط روی تمرین جدا جدا تکیه نکنم.

یک آقایی هم بود، فکر کنم منشی بود. سبیل کلیشه ای هنرمندانه داشت و توی دفتر مینشست و به من لبخندهایی از سر ذوق تحویل میداد. و وقتی توی محوطه ی چمنکاری آموزشگاه, در انتظار شوهرم قدم میزدم و برای خودم آهنگ زمزمه میکردم، می آمد دم در ساختمان می ایستاد و هوا میخورد و بدنش را کش و قوس میداد.

 تنها کسی که چیزی یادم داد، معلم هنر اول راهنماییم بود. اصولی بسیار ساده و اولیه یادمان داد، که همانها به دردم خوردند. 

نظرات (0)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد