X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جمعه 19 آبان 1396 @ 19:11

عیب جویی. کمال گرایی. تیغ دولبه

کمال گرا بودن در عین اینکه خوب است و باعث میشود همیشه برای بهتر شدن اوضاع تلاش کنی و سعی کنی کارها را به بهترین نحو انجام بدهی، اما مثل هر چیز دیگری میتواند یک شمشیر دو لبه باشد.
  جنبه منفیش این است که وقتی آدم ِکمالگرا با چیزی روبرو میشود که در آن عیبی باشد -که اکثر چیزهای دنیا همینطورند- آن وقت آدم کمالگرا فقط عیب آن چیز را میبیند، چون بر طبق طبیعتش چشمهایش را اینطور پرورش داده که عیبها را پیدا کنند تا آنها را از بین ببرد؛ این در حالی است که همه چیز تحت کنترل انسان نیست و همیشه نمیتواند عیب و ایرادها را از بین ببرد. ساده ترین آن زیبایی چهره است. اگر کمالگرا باشی طبق طبیعتت توی هر چهره ای دنبال عیب و ایرادی... در حالی که چهره دست آدم نیست، و ضمنا زیبایی چهره در نظر هر کسی یک چیز نسبی است، چیزی که من در چهره ی کسی میپسندم در نگاه دیگری زشت است.
جدا از این یک عیب دیگرش این است که آدم کمالگرا خوبیهای خود و اطرافیانش را کمرنگ میبیند چون بیشتر روی عیبها تمرکز میکند. و حتی روی عیبهای هرچیزی توی زندگی. مثلا سفر؛ در سفر ناراحت است از امکانات هتل، از هوای غیرمعتدل، از اینکه راه بیش از حد استانداردی که او در ذهن داشته طولانی شده.. 
کمالگرایی وقتی خوب است که شخص بتواند واقع گرایی را هم حفظ کند. سعی کند همه چیز را به سمت بهتر شدن پیش ببرد، اما خوبیهای چیزها را هم در نظر بگیرد تا از هرچیزی لذت ببرد.
خوبی کمالگرایی این است که آدم خودش را با خودخواهی همانطور که هست نمیپذیرد. نمیگوید همینم که هستم و بقیه باید با من کنار بیایند. نمیگوید وضع همین است و من باید قبولش کنم. زندگی را همیشه برای خود و دیگران بهتر میکند. اما شخص نباید بیفتد توی تله ی این مشخصه ی خودش؛ عیب جو نشود. عیب جویی مرز باریکی دارد با تلاش برای بهتر کردن اوضاع.
نظرات (3)
خسرو و مهسا
جمعه 19 آبان 1396 ساعت 21:34
. با بهترین درودهایم . خوشم آمد . باور دارم که خودت واقع گرا
. هستی . و می پرسی چرا ؟ . ما بسیاری از چیزها را پذیرفته ایم
. فقط به این خاطر که یک لحظه نرفته ایم . از بیرون و از بالا به آن
. نگاه کنیم . این نگاه بنا بر نوشته شما خواه از دریچه کمالگرایانه
. باشد . یا . . . !! در هر حال پست ، غنی است و گسترده سخن
. میبرد . خوشحال می شویم . به نزد ما بیایی .
. باشد که این پایه گذار یک دوستی باشد .
پاسخ:
ممنون از وقت گذاشتنت برای این نظر
هانیه
شنبه 20 آبان 1396 ساعت 00:51
سلام گلنار جان
هانیه هستم. مدتهاست که میخونمت و لذت میبرم ولی معمولا فرصت کامنت گذاشتن نمیشه. چون یا وسط جلسم یا در حال رانندگی! این پستت برام خیلی جالب بود. تاحالا به این بعد پرفکشنیسم که تمرکزت بیشتر روی منفی هاست تا مثبت ها فکر نکرده بودم. جالب بود.
شهرزاد رو از طرف من ببوس
پاسخ:
سلام دوست عزیز
خوشحالم که وبلاگم توجهتو جلب کرده.
امیدوارم از بقیه پستهام هم خوشت بیاد
چشم میبوسمش
الهه
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 00:41
سلام گلنار جان.با وبلاگ شما از طریق شهرزاد آشنا شدم و میخونمتون، البته خاموش:پوزخند
شهرزاد وبلاگش رو تعطیل کرده انگار. حالش خوبه؟ بهش سلام منو برسونید لطفا
پاسخ:
سلام عزیزم.
بله ظاهرا که تعطیله وبلاگش.
بله حالش خوبه. سلامت باشی پیامتون رو میرسونم.
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد